دکتر امید شافع

الکتروکاردیوگرام

الکتروکاردیوگرام

الکتروکاردیوگرام
ثبت امتیاز post

الکتروکاردیوگرام : الکتروکاردیوگرام که به اختصار آن را ECG یا EKG و یا نوار قلب می‎نامند یکی از ابزارهای مفید برای تشخیص مشکلات قلبی است. برای ردیابی این مشکلات معمولا فعالیت‎های الکتریکی و عضلانی قلبی مورد بررسی قرار می‎گیرند. اگرچه انجام تست الکتروکاردیوگرام بسیار ساده است و تمام کادر درمان آن را فرا می‎گیرند و می‎توانند آن را انجام دهند اما باید در نظر داشت که تفسیر این آزمایش تنها توسط پزشک متخصص امکان پذیر و قابل اتکا است. قلب ما دارای پمپ‎های الکتریکی دو مرحله‎ای است که می‎توان آنها را با استفاده از قرار دادن گیرنده‎های پوستی ثبت کرد.

به وسیله انجام ازمایش الکتروکاردیوگرام می‎توان میزان و ریتم ضربان قلب را اندازه گیری کرد تا متوجه شد که از حالت طبیعی خارج شده است یا نه. این الگوی الکتریکی در قلب چند روند محدود دارد که در صورت تطابق نداشتن آنها با ریتم قلب بررسی های بیشتری انجام خواهد شد. این آزمایش همچنین می‎تواند اطلاعاتی از جریان خون به عضلات قلب را نیز ارائه دهد.

الکتروکاردیوگرام در تهران

برای ثبت ۱۲ فرم الکتریکی قلب و بررسی دقیق آنها به ده گیرند نیاز دارند. این گیرنده‎ها که از طریق سربی که به پوست متصل می‎شود یا با پچی که روی پاها و بازوا و شش پچ دیگر که به قفسه سینه متصل می‎شوند سیگنال‎های فعالیت قلب را ثبت می‎کنند و این سیگنال بر روی کاغذی چاپ می‎شوند هم زمان نیز مانیتوری وجود دارد که از طریق پچ های دست میزان و ریتم قلب را اندازه گیری می‎کند.

امواج قلب توسط الکتروکاردیوگراف بر روی کاغذی ثبت می‎شوند و این کاغذ به وسیله خط خانه بندی یا شطرنجی شده است. به وسیله خانه‎هایی که بر روی کاغذ قرار دارند می‎توان به زمان و شدت جریان پی برد.

بیشتر بخوانید ...  اکوکاردیوگرام در تهران

برای خواندن الکتروکاردیوگرام به وسیله نشانه‎ها و خانه‎هایی که بر روی نتیجه ثبت شده قرار دارد می‎توانند سرعت و ضربان قلب را محاسبه کنند و معمولا به دنبال نظم باشند.

این آزمایش یک آزمایش بسیار ساده و بدون درد است که فعالیت‎های الکتریکی را در قلب زیر نظر می‎گیرد. اما در عین سادگی یکی از پابه‎ای ترین و مهمترین آزمابشت است که از میزان دقت بالایی نیز برخوردار می‎باشد. از آنجا که مشکلات قلبی به طور کامل فعالیت‎های الکتریکی را تحت تاثیر قرار می‎دهند بنابراین در صورت برخورد به علائم یا نشانه‎های خاصی در صفحه باید این آمادگی را داشته باشید که مشکلی به وجود آمده باشد.

همچنین لازم است بدانید که این آزمایش هیچگونه خطری ندارد و در واقع جریان الکتریکی را از سوی قلب شما ضبط می‎کند نه اینکه جریانی را به آن ساتع کند. بنابراین حتی بارها و بارها انجام دادن آن هیچ تهدیدی برای سلامتی شما به وجود نخوتهد آورد و عوارضی برای سلامتی شما ندارد.

در چه مواردی الکتروکاردیوگرام توصیه میشود

همانطور که گفته شد تست نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام یکی از مهم‎ترین تست‎هایی است که در صورت هر گونه اشکال یا درد یا علائم عجیبی در ناحیه قلب و اطراف آن پزشک انجام آن را توصیه خواهد کرد. این علائم ممکن است به شکل زیر باشد.

  • درد در ناحیه قفسه سینه و قلب
  • اشکال در تنفس یا تنفس سنگین
  • احساس خستگی و ضعف
  • ایجاد ضربان و تپش در ناحیه قلب یا اطراف آن
  • لرزش قلب
  • تند شدن یا نامنظم شدن ضربان قلب
  • شنیده شدن صدای غیر معمول از قلب در هنگام معاینه
بیشتر بخوانید ...  اکوکاردیوگرافی ورزشی

انواع الکتروکاردیوگرام

EKG یا الکتروکاردیوگرام زمانی که هیچ فعالیتی ندارید و به سادگی دراز کشید با تبدیل فعالیت قلب شما به خطوطی خاص وضعیت قلب را تحت نظر می‎گیرد. با این حال مشکلات قلبی پاینده نیستند و میتوان با تشخیص به موقع و درمان آن از وضعیت خارج شد. تنها لازم است در صورت مشاهده و بروز مشکل به سرعت به نزد یک متخصص بروید.

الکتروکاردیوگرام انواع مختلفی دارد که به بررسی تخصصی مشکل خاصی در ریتم قلب توجه می‎کنند.

  1. تست استرس

برخی از مشکلات شایع قلبی دقیقا زمانی سر و کله شان پیدا می‎شود که تحت فشار فیزیکی یا روحی باشید. برای مثال بسیاری از مشکلات در مواقعی ظاهر می‎شوند که در حال ورزش باشید. در این تست همچنان که در حال ورزش هستید از شما آزمایش گرفته می‎شود و نتایج کاردیوگرافی نشان می‎دهد آیا مشکل طبیعی بوده است یا خیر.

پایش هوتلر

پایش یرپایی نیز نام دارد فعالیت قلب را در طی ۲۴ الی ۴۸ ساعت بررسی و ثبت می‎کند. دلیل این کار این است که شما در حال ایجاد یک سابقه کامل از فعالیت قلب خود هستید که به پزشک شما این امکان را بدهد تا بتواند به نحو بهتری از علائم شما تشخیص را نتیجه گیری کند. در واقع الکترودها اطلاعات قلب شما را از طریق اتصال به قفسه سینه به یک مانیتور کوچک که می‎تواند به راحتی در جیب یا روی کمربند خود جای دهید منتقل و ثبت می‎شود.

  1. ثبت رویداد

علائمی وجود دارند که مکررا اتفاق نمی‎افتند و ممکن است نیاز به ثبت رویداد داشته باشند. این دستگاه شبیه به هولتر است با این تفاوت که فعالیت‎های الکتریکی قلب را تنها در زمان رویداد علائم خاصی ضبط می‎کند. دستگاه‎هایی وجود دارند که به طور خودکار در زمان بروز علاپم فعال می‎شوند و شما میتوانید از طرق مختلف اطلاعات را برای پزشکتان ارسال کنید.

بیشتر بخوانید ...  اکوکاردیوگرام در تهران