دکتر امید شافع

دکتر واریس | درمان | علائم واریس

دکتر واریس | درمان | علائم واریس

دکتر واریس | درمان | علائم واریس

5/5 - (1 امتیاز)

واریس چیست و بهترین دکتر واریس

رگ های واريسی به دلايل مختلفي ایجاد مي شوند. ايستادن طولاني مدت ، بارداري و مشكلات مادرزادی كه در رگ های پاها وجود دارند موجبات ایجاد واريس را فراهم می آورند.

به رگ هاي برجسته روى اندام واريس گفته می شود. اندازه اين رگ های برجسته ، از يك ميليمتر تا چند سانتيمتر متفاوت است. رگ های كوچك چند ميليمتری سطح پوست كه به رنگ های قرمز يا بنفش ديده می شوند هم نوعی واريس هستند كه نام علمی شان تلانژكتازی (Telangiectasia ) است.

دکتر امید شافع واریسهای عنکبوتی را بطور قطعی و بدون برگشت ، با کمترین میزان تغییر رنگ و کمترین درد درمان مینماید.

علائم واریس چیست و بهترین دکتر واریس در تهران کیست ؟

واريس می تواند باعث ایجاد طيف وسيعی از علائم گردد. بسياری از افراد فقط به دليل ظاهر واريس به دنبال درمان می روند اما واريس می تواند گاهی منجر به مشكلات شديدتری شود كه هرچند خطرناك نيستند، اما می توانند فرد را دچار محدوديت هايی نماید. ورم پا، درد، احساس سنگينی در پا، تغيير رنگ پوست پا و زخم های دردناك و مزمن از جمله اين موارد هستند.

اگر واریس و نارسایی وریدی درمان نشوند میتواند منجر به تغییرات شدید پوستی شوند. این تغییرات بصورت تغییر رنگ شدید بصورت قهوه ای در ساق پا و حتی ایجاد زخم خود رانشان میدهند. بنابراین هدف اصلی از درمان واریس و نارسایی وریدی پیشگری از این تغییرات هستند. دکتر امید شافع با بررسی دقیق سیستم وریدی بهترین روش درمان نارسایی وریدی را مشاوره میدهد.

علل ایجاد واریس

 • زمينه خانوادگی و ژنتيكی
 • ايستادن طولاني مدت
 • اضافه وزن
 • بارداری و زايمان

آیا واریس خطرناک است ؟

به صورت خلاصه، خير خطرناك نيست. اما در برخی مطالعات وجود واريس با تشکیل لخته در عروق عمقی پا ( DVT ) همراهی داشته. توجه به این نکته ضروری است که درمان واريس به دليل كاهش این خطرات صورت نمي گيرد و عموما اهميت آن بر ارتقای كيفيت زندگی است.

اكثر متقاضيان درمان واريس، افراد در سنين جوانی و ميانسالی هستند كه واريس و نارسايی رگ های وريدی سبب محدوديت در فعاليت های روزمره شان می شود.

نحوه پیشگیری از واریس

همانند همه بيماری ها و اختلالات، پيشگيری از واريس بهتر از درمان است. عدم ايستادن طولانی مدت يا انجام ورزش های ساق پا در حين ايستادن طولانی مدت بخصوص در طَی بارداری و پوشيدن جوراب واريس در مواردی كه ايستادن طولانی مدت بدون راه رفتن اجتناب ناپذير است، می تواند احتمال بروز واريس را كاهش دهد.

اما خيلی از مواقع، عليرغم انجام و رعايت موارد فوق، واريس تشکیل می شود كه دکتر امید شافع بر اساس شرايط هر فرد، جهت درمان مشاوره میدهد و اقدام درمانی لازم را انجام میدهد.

روش های تشخیص واریس توسط دکتر واریس

ابتدا با معاينه توسط پزشك سطحی یا عمقی بودن واریس مشخص می شود.
در صورت لزوم، سونوگرافی داپلر از عروق هر دو پا انجام می شود. لازم به ذكر است كه جهت تشخيص دقيق تر لطفا قبل از مراجعه مايعات كافي مصرف كنيد.

اين مركز جزو معدود مراكزی است كه مجهز به دستگاه پلتيسموگرافی ، ABI و TBI می باشد كه وضعيت سرخرگ ها ( شريان ها ) و سياهرگ ها ( وريد های عمقی و سطحی) و عملكرد پمپ عضلانی پا را نشان می دهد.

واریس ها به سه دسته تقسیم می شوند :

 • واريس های بزرگ مانند واريس های طنابی كه بسيار برجسته هستند.
 • واريس های متوسط مانند واريس های عنكبوتی و نسبتا وسيع و شبكه ای.
 • واريس های كوچك مانند تلانژكتازی ها كه حالت مويرگی داشته و باريك هستند.

چندین روش درمان برای انواع واریس ذكر شده بسته به تشخيص پزشك واریس وجود دارد:

۱ – اسکروتراپی :

تزريق مواد شيميايي اسكلروزان از جمله روش های درمانی واريس است كه از سالها پيش انجام مي گيرد. اين درمان به روش های بسيار مختلفی انجام گرفته و به همين دليل نتايج درمانی نيز از ضعيف تا عالی متغير بوده است. هرچند درمان های جايگزين وجود دارد اما اين روش همچنان به عنوان بهترين روش برای از بين رفتن عروق واريسی سطحی شناخته می شود.

روشی كه ما برای درمان واريس توسط تزريق ماده اسكلروزان انجام می دهيم به گونه ای است كه بيشترين و بهترين نتيجه درمانی از آن حاصل می شود. روش اسکلروتراپی عموما برای درمان واريس های سطحی و تلانژكتازی ها استفاده می شود ولی برای درمان واريس های عمقی نيز كاربرد دارد.

2 – روش های گرمايی ( ليزر و RF )

در اين روش ها با بردن كاتتر مخصوص درون رگ نارسا و ایجاد گرما به جدار رگ، آن را می سوزانيم و از بين می بريم. امروزه این روش‌ها رسما جایگزین جراحی باز در بسیاری از افراد شده اند.اين روش ها نياز به كاتتر مخصوص دارند. با اين روش ها می توان رگ اصلی نارسا را به خوبی و با اطمينان بالايی از بين برد ولی در بسیاری از موارد نياز به اسكلروتراپی عروق واريسی در نواحی پايين تر پا وجود دارد.

دکتر امید شافع متخصص درمان واریس و بهترین دکتر واریس اغلب به طور همزمان با درمان ليزر يا RF اسکلروتراپی عروق پایین پا را انجام میدهد و به همين جهت بهترين نتيجه در مراجعه كنندگان عزيز حاصل میگردد.

۳ – لیزر سطحی

اين روش فقط برای درمان تلانژكتازی ها و عروق ظريف و سطحی می باشد. معمولا بعد از اسكلروتراپی، تلانژكتازی ها در صورت باقی ماندن تعداد كم آنها يا در مواردی كه اندازه تلانژكتازی بسيار كوچك باشد كه امكان اسكلروتراپی وجود نداشته باشد استفاده می شود، اين روش صرفا كاربرد زيبايی دارد.

۴- استفاده از تزریق چسب داخل عروق

در اين روش، رگ نارسا توسط چسب مخصوص پر می شود. بعد از انجام اين كار نياز به پوشيدن جوراب واريس وجود ندارد. در اين مركز، اين روش در موارد خاص، مثلا بيماران با پای ديابتی استفاده مي شود.

۵ – جراحی

قديمی ترين روش درمان واريس كه اكنون نيز در برخي موارد مورد استفاده قرار می گيرد. اين درمان نياز به ایجاد برش هايی كوچك بر روی پا دارد و اغلب برای واريس های خيلی بزرگ كه امكان استفاده از ساير روش های درمانی نيست، انجام می شود.

وریدهای واریسی، رگ‌های خونی متورم و پیچ‌خورده‌ای هستند، که در زیر پوست قابل مشاهده هستند. هرکدام از وریدهای ما ممکن است واریسی شود، اما وریدهای اندام تحتانی، مانند: وریدهای مچ و ساق پا، به علت فشار ناشی از ایستادن و راه‌رفتن بیشتر در معرض واریسی شدن قرار دارند. وریدهای واریسی در کنار مشکلات زیبایی، می‌توانند دردناک و خارش‌دار باشند، اما در بیشتر موارد خطرناک نیستند. با این حال در بعضی از افراد عوارضی مانند زخم، لخته شدن خون و خونریزی دیده می‌شود.

وریدها، عروقی هستند که خون کم‌اکسیژن را از بافت‌ها و اندام‌ها به قلب باز می‌گردانند. وقتی دیواره وریدها نازک می‌شود، یا دریچه‌های وریدها دچار مشکل می‌شود، خون برگشت کرده، و وریدها متورم و بزرگ می‌شوند. این تورم و بزرگی عروق، به شکل نقاط و خطوط آبی و بنفش رنگی روی پوست ساق و مچ پا دیده می‌شود.

تورم پاها، درد، گرفتگی و سوزش در عضلات پا و خشکی، خارش و نازکی پوست روی وریدهای واریسی، از علائم واریس هستند. این علائم در هوای گرم و پس از ایستادن یا راه‌رفتن طولانی‌مدت بدتر شده، و با استراحت و بالاگرفتن پاها بهتر می‌شوند.

درمان‌های بسیاری، از جمله تعدادی درمان طبیعی و خانگی برای وریدهای واریسی وجود دارد. در ادامه این مطلب، شما را با این روش‌ها آشنا می‌کنیم.

درمان واریس

درمان واریس، بستگی به عوارض و شدت علائم دارد. خودمراقبتی، پوشیدن جوراب‌های فشاری، و در موارد موردنیاز جراحی، از روش‌های درمان واریس است.

خود مراقبتی

ورزش کردن، بالا نگه داشتن پاها، عدم ایستادن طولانی مدت و پوشیدن جوراب‌های فشاری، به کاهش درد ناشی از وریدهای واریسی، و جلوگیری از پیشرفت بیشتر بیماری کمک می‌کند.

پوشیدن جوراب‌های فشاری

اولین راهی که باید برای درمان واریس امتحان کنید، پوشیدن جوراب‌های فشاری است. این جوراب‌ها ساق پا را منقبض کرده، و به رگ‌ها و ماهیچه‌های ساق پا کمک می‌کند، تا خون را راحت‌تر و به طور موثرتری به سمت قلب حرکت دهند. این جوراب‌ها انواع مختلفی داشته، و به نام جوراب‌ واریس هم قابل تهیه هستند. ممکن است لازم باشد تا آخر عمر، و حتی پس از جراحی هم این جوراب‌ها را بپوشید.

عمل جراحی

اگر نتوان وریدهای واریسی را با روش‌های بالا از بین برد، پزشک روش‌های جراحی را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

شایع‌ترین روشی جراحی که برای درمان وریدهای واریسی کاربرد دارد، عمل برش و بستن است. این جراحی معمولا تحت بی‌هوشی عمومی انجام شده، و اغلب لازم است یک شب پس از عمل در بیمارستان بمانید. اساس این جراحی، مسدود کردن ورید واریسی، و سپس برداشتن آن است.

در این جراحی، ابتدا پزشک دو برش در بالا و پایین ورید واریسی ایجاد می‌کند. سپس جریان خون ورید، در محل برش بالایی مسدود می‌شود. پس از قطع جریان خون، پزشک ورید واریسی را از طریق بریدگی پایینی خارج می‌کند.

این روش باعث مشکل در خونرسانی پاها نمی‌شود، زیرا سایر وریدهای پا، جای ورید برداشته شده را پر می‌کنند. این عمل می‌تواند باعث درد، کبودی و خونریزی شود. آسیب عصبی و ترومبوز وریدهای عمقی، از عوارض جدی‌تر، اما نادرتر جراحی برش و بستن هستند.

پزشک ممکن است به شما توصیه کند، که تا سه هفته پس از جراحی سرکار نروید. همچنین ممکن است نیاز باشد، تا هفته اول پس از جراحی جوراب فشاری بپوشید.

درمان واریس با امواج رادیویی

در این روش هم مانند لیزردرمانی، ابتدا یک برش کوچک ایجاد شده، و سپس با هدایت سونوگرافی، یک کاتتر وارد ورید واریسی می‌شود. در این روش از امواج رادیویی برای گرم و مسدود کردن ورید واریسی استفاده می‌شود.

درمان‌های خانگی برای واریس

از درمان‌های خانگی موثر در درمان ، می‌توان موارد زیر را نام برد:

ورزش منظم

یک از راه ها که گردش خون پاها را بهبود می بخش ورزش منظم می باشد، همچنین باعث کاهش فشار خون، که خود یکی از علل ابتلا به واریس است، می‌شود. شنا، دوچرخه سواری و یوگا، ورزش‌های مناسبی برای پیشگیری و درمان واریس هستند.

اصلاح رژیم غذایی

غذاهای سرشار از پتاسیم، مانند: بادام و مغز پسته می‌توانند با کاهش احتباس آب در بدن، به درمان کمک کنند.

در مقابل، غذاهای نمکی یا غنی از سدیم می‌توانند باعث حفظ آب در بدن شده، و واریس را بدتر کنند. پزشکان کاهش مصرف غذاهای نمکی و مصرف بیشتر غذاهای سرشار از پتاسیم را برای درمان واریس توصیه می‌کنند.

یکی دیگر از توصیه‌های غذایی مفید به بیماران مبتلا به واریس، مصرف بیشتر غذاهای حاوی فلاونوئید است. فلاونوئیدها گردش خون را بهبود می‌بخشند و باعث کاهش فشار خون می‌شوند.

غذاهای زیر، غنی از فلاونوئید هستند:

 • سبزیجات، از جمله پیاز، فلفل دلمه‌ای، اسفناج و کلم بروکلی
 • مرکبات و انگور، گیلاس، سیب و زغال اخته
 • کاکائو
 • سیر

داروهای گیاهی برای درمان واریس

عصاره هسته انگور، از ترکیباتی است، که تاثیر آن در درمان پا اثبات شده است. مصرف عصاره هسته انگور، علائم واریس را کاهش داده، و باعث بهبود تورم ساق پا می‌شود.

مصرف عصاره هسته انگور، با داروهای رقیق کننده خون مجاز نیست، زیرا باعث افزایش احتمال خونریزی می‌شود.

عصاره شاه بلوط هندی، یکی دیگر از درمان‌های گیاهی موثر، برای کاهش درد و خارش ناشی از واریس است. توجه کنید که نباید این داروها را بدون مشورت با پزشک، و سرخود مصرف کنید.

ماساژ

ماساژ ملایم نواحی آسیب دیده می‌تواند به بهبود حرکت خون در وریدها کمک کند. می‌توان از انواع روغن‌ها و کرم‌های ماساژ هم استفاده کرد.

بسیار مهم است که از فشار مستقیم به رگ‌ها اجتناب کنید، زیرا ممکن است به بافت‌های شکننده آسیب برساند.

حرکت کنید

از نشستن طولانی مدت خودداری کنید. اگر فردی مجبورید برای مدت طولانی بنشیند، باید به طور مرتب بلند شود و حرکت کنید یا دائما موقعیت خود را تغییر دهید، تا جریان خون در وریدها حفظ شود.

از چهار زانو نشستن خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند جریان خون را در تحت‌تاثیر قرار دهد. یکی دیگر از کارهایی که به بهبود جریان خون وریدها کمک می‌کند، بالا نگه داشتن پاها است. با این کار خون راحت‌تر به سمت قلب باز می‌گردد.