دکتر امید شافع

بیرون زدگی رگ وسط پیشانی بعلت فشار، قرار گرفتن در معرض آفتاب و …

بیرون زدگی رگ وسط پیشانی بعلت فشار، قرار گرفتن در معرض آفتاب و …

بیرون زدگی رگ وسط پیشانی بعلت فشار، قرار گرفتن در معرض آفتاب و …
ثبت امتیاز post

بیرون زدگی رگ وسط پیشانی بعلت فشار، قرار گرفتن در معرض آفتاب و …

در حالی­که بیرون زدگی­ رگ­‌های وسط پیشانی به طور معمول بعلت افزایش سن در افراد سالخورده دیده می شود،عواملی دیگری از جمله ژنتیک، فشار و استرس بیش از حد نیز می­تواند منجر به بروز رگ­‌های وریدی در مرکز پیشانی و یا نزدیک شقیقه‌­ها شود. اگر رگ­‌های وریدی متورم و همراه با درد باشد، نشان و یا هشدار از بیماری خاصی در فرد است که در این صورت باید حتما در سریع­ترین زمان ممکن با پزشک مشورت شود. در این مقاله علل و درمان بیرون زدگی رگ­­­­­­­­­‌های وسط پیشانی بطور کامل توضیح داده شده است.

دلایل پزشکی و طبیعی زیادی در بیرون زدگی رگ‌های وسط پیشانی نقش دارند. اگرچه معمولا بیرون زدگی رگ‌ها جای نگرانی ندارد در صورتی که بیرون زدگی رگ‌های وسط پیشانی با سردرد، سرگیجه و مشکلات بینایی همراه شود می‌تواند یک علامت هشدار دهنده باشد. افرادی که علاوه بر بیرون زدگی رگ وسط پیشانی با علائم غیر طبیعی دیگری نیز مواجه نشوند باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایند. قبل از انجام هر گونه روش درمانی برای بیرون زدگی رگ‌های پیشانی باید در خصوص خطرات آن روش با پزشک صحبت کنید تا اطمینان حاصل نمایید که دچار مشکلات خاصی نخواهید شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­ی درمان بیرون زدگی رگ وسط پیشانی و یا رزرو نوبت در کلینیک درمانی دکتر امید شافع با شماره تلفن­‌های ۰۲۱۲۲۳۹۸۲۷۸–۰۲۱۲۲۳۹۸۲۷۸ تماس حاصل فرمایید.

علت بیرون زدگی رگ وسط پیشانی


علت بیرون زدگی رگ وسط پیشانی در تعداد زیادی از افراد می‌تواند به ساختار بدن آنها، ژنتیک و بالا رفتن سن ارتباط داشته باشد. با بالا رفتن سن، پوست شروع به نازک شدن می‌نماید و به این ترتیب رگ‌های زیر سطح پوست نمایان خواهند شد. بالا رفتن سن می‌تواند ریسک بروز مشکلات مرتبط با عروق را افزایش دهد. افرادی که رنگ پوست آنها روشن است می‌توانند حتی رگ‌های کوچک آبی رنگ زیر پوست خود را نیز مشاهده نمایند. رگ‌های زیر پوست در افرادی که لاغر هستند یا وزن کمی دارند به خوبی قابل مشاهده است. افرادی که خیلی لاغر هستند یا در بدن آنها چربی بسیار کمی وجود دارد معمولاً رگ‌های وسط پیشانی و سایر نقاط بدن آنها به خوبی دیده می‌شود. سایر علل بیرون زدگی رگ وسط پیشانی به شرح زیر می‌باشد:

 فشار یا کشیدگی 

کشیدگی یکی از مهمترین علل بیرون زدگی رگ پیشانی  است. حتی خندیدن نیز باعث می‌شود که رگ وسط پیشانی بیشتر به چشم بیاید. هنگامی ‌که یک فرد می‌خندد فشار داخل قفسه سینه او افزایش پیدا می‌‌کند و این امر باعث بیرون زدگی رگ وسط پیشانی خواهد شد. این مسئله در شرایطی که فرد ورزش می‌کند یا عطسه می‌کند یا استفراغ می‌کند نیز صدق می‌نماید. کشیدگی چشم و سردردهای تنشی نیز می‌تواند باعث افزایش فشار داخل سر و رگ شوند. با این حال در صورتی که بیرون زدگی رگ وسط پیشانی با سرگیجه، سردرد و مشکلات بینایی ارتباط داشته باشد باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.

بیشتر بخوانید ...  چگونگی پیشگیری از رگ های عنکبوتی (واریس عنکبوتی) در زنان و مردان

 بارداری 

در دوران بارداری بدن انسان دستخوش تغییرات هورمونی بسیار زیادی خواهد شد و سطح تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون افزایش پیدا می‌‌کند که این امر باعث ضعیف و گشاد شدن رگ‌ها می‌شود. افزایش گردش خون نیز باعث بزرگ شدن رگ و تجمع خون درون بدن می‌شود. این امر منجر به بیرون زدگی عروق صورت خواهد شد. به این ترتیب می‌‌توان گفت که بارداری یکی از علل شایع بیرون زدگی رگ وسط پیشانی است.

 بالا بودن فشار خون 

فشار خون یا بالا بودن فشارخون نیز یکی از علل بیرون زدگی رگ وسط پیشانی است. هر عاملی که باعث افزایش فشار خون در ناحیه سر شود از قبیل فشارخون بالا می‌تواند منجر به بیرون زدگی رگ پیشانی  گردد. این امر می‌‌تواند به علت مشکلات قلبی رخ دهد. در مواردی که بیرون زدگی رگ وسط پیشانی با درد قفسه سینه یا سایر علائم و نشانه‌های غیرعادی همراه شود باید فرد فوراً به پزشک مراجعه نماید.

 قرار گرفتن در معرض نور آفتاب 

رگ‌های عنکبوتی به رنگ قرمز، ارغوانی یا آبی دیده می‌شوند. این رگ‌ها علاوه بر پیشانی روی بینی و گونه به ویژه در افراد مسن و زنانی که رنگ پوست آنها روشن است دیده می‌شود. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت طولانی یا آفتاب سوختگی مداوم می‌‌تواند باعث بیرون زدگی رگ‌های عنکبوتی روی صورت شود و به این ترتیب رگ‌های پیشانی بیرون بزند. از آن جایی که آفتاب می‌‌تواند باعث بزرگ شدن عروق خونی شود رگ‌ها بیرون می‌زنند و بافت پوست اطراف آنها ضعیف خواهد شد. قرار گرفتن بیش از حد در مقابل نور آفتاب باعث می‌شود که از جمع شدن رگ‌ها و برگشت آنها به حالت عادی جلوگیری گردد.

  رگ های بنفش، آبی و قرمز واریس

 درمان بیرون زدگی رگ‌های پیشانی 


اگرچه بیرون زدگی رگ‌های پیشانی یک مسئله بسیار شایع است اکثر افراد از ظاهر آنها ناراحت هستند. روش‌های متعددی برای درمان بیرون زدگی رگ‌های پیشانی وجود دارد تا از شدت بیرون زدگی آنها کاسته شود. بررسی روش‌های موجود برای درمان بیرون زدگی رگ‌های وسط پیشانی کاملاً ضروری است تا شما بتوانید با کمک پزشک خود بهترین روش را انتخاب نمایید. در برخی موارد رگ‌های پیشانی به صورت خود به خود بهبود پیدا می‌‌کند اما گاهی اوقات برای رفع آنها به درمان نیاز خواهید داشت. برای درمان بیرون زدگی رگ‌های پیشانی می‌توان از الکتروسرجری، اسکلروتراپی، جراحی لیزر و جراحی معمولی استفاده کرد.

  • الکتروسرجری یک روش کم تهاجمی است که پزشک جریان الکتریکی را به کمک یک سوزن مخصوص به رگ‌های خونی ارسال می‌‌کند تا از بین بروند. الکتروسرجری یک روش سریع اما دردناک است.
  • در اسکلروتراپی یک محلول مخصوص به درون عروق بزرگ ارسال می‌‌شود که باعث جمع شدن، چروکیده شدن و بستن آنها خواهد شد تا توسط بدن جذب شوند. اسکلروتراپی یک روش کاملاً پیچیده برای درمان رگ‌های صورت است که با عوارض جانبی جدی همراه است.
  • جراحی لیزر یک روش کم تهاجمی محسوب می‌شود که از نور لیزر برای بستن عروق استفاده می‌شود تا در نهایت از بین بروند.
  • در جراحی معمولی پزشک به خارج کردن رگ‌ها می‌پردازد. این روش برای درمان رگ‌های بزرگتر بسیار عالی است.
بیشتر بخوانید ...  روش‌های درمان واریس کودکان و علت ایجاد واریس در سنین پایین

از آن جایی که شرایط هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد بیرون زدگی رگ پیشانی  نیز در افراد مختلف دلایل متعددی دارد و پزشک برای همه بیماران از یک روش درمانی استفاده نخواهد کرد. باید قبل از شروع درمان در خصوص شدت بیرون زدگی رگ وسط پیشانی با پزشک خود صحبت کنید تا یک برنامه مناسب را برای شما انتخاب کند.

  واریس عمقی پا: بهترین راه درمان واریس پنهان و عمقی پا چیست؟

درمان‌های خانگی بیرون زدگی رگ وسط پیشانی و یا رگ‌های صورت  


 ماساژ درمانی 

در صورتی که شما در طول هفته چند بار و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه صورت خود را ماساژ دهید پوست صورت سالم می‌ماند و رگ‌های آن خاصیت ارتجاعی بیشتری پیدا می‌‌کند و به این ترتیب از روی سطح صورت برطرف خواهند شد. ماساژ درمانی باعث بهبود گردش خون و شل شدن عضلات صورت می‌شود. متخصص ماساژ به انجام ماساژ مخصوص صورت می‌‌پردازد و ممکن است از دستگاه‌های مخصوص ماساژ بهره بگیرد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند خودشان به انجام ماساژ بپردازند و برای این کار از نوک انگشتان به منظور اجرای حرکات چرخشی روی رگ‌های بیرون زده صورت استفاده خواهند کرد.

 سرما درمانی 

استفاده از یخ یا کمپرس یخ در آن قسمت از صورت که رگ‌های پیشانی بسیار جلب توجه می‌کنند باعث جمع شدن عروق خونی خواهد شد. باید این کار را چند بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه انجام دهید تا این رگ‌ها کوچک شوند. سرما درمانی علاوه بر کوچک کردن رگ‌های برجسته پیشانی باعث کوچک شدن منافذ باز پوست می‌شود زیرا این منافذ، رگ‌های پیشانی را بزرگتر از آنچه که هستند نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید ...  تغییرات هورمونی و یائسگی عامل ایجاد واریس در زنان

 سفت کننده‌های صورت 

سفت کننده‌های صورت به رگ‌های کوچک پیشانی یا رگ‌های صورت کمک می‌‌کنند درست عمل نمایند و به این ترتیب این رگ‌ها از روی صورت برطرف می‌شوند. نحوه مصرف محصولات ساده است و شما باید حداقل دو بار در روز از یک تکه پنبه کوچک برای این منظور استفاده کنید.

 کرم موضعی پیشانی 

برخی از انواع کورتیکواستروئیدهای موضعی توسط پزشکان به منظور کاهش التهاب و قرمزی و ظاهر رگ‌های کوچک پیشانی تجویز می‌گردد. برخی از پمادها باید توسط متخصص پوست تجویز شوند اما سایر محصولات به راحتی و بدون نسخه پزشک تهیه می‌‌شوند.

بیرون زدگی رگ وسط پیشانی بعلت فشار، قرار گرفتن در معرض آفتاب و …