دکتر امید شافع

اکوکاردیوگرافی ورزشی

اکوکاردیوگرافی ورزشی

اکوکاردیوگرافی ورزشی
ثبت امتیاز post

اکوکاردیوگرافی ورزشی : در برخی از بیماری‎های قلبی و عروقی ما شاهد این مشکل هستیم که در حالت استراحت نشانه‎ای از آنها نمی‎بینیم. در چنین مواردی اجرای اکوکاردیوگرافی با مکمل آن یعنی اکوی ورزشی تکمیل خواهد شد. عملکرد اکوکاردیوگرافی ورزشی درست همانند سایر تست‎های استرس می‎باشد که قادر است به شما نشان دهد در زمان تجربه و درگیری با فعالیت‎های شدید عملکرد قلب شما چگونه است. اکوکاردیوگرافی ورزشی که نام دیگر آن استرس اکو است به طور کلی به معنای انجام تست اکو قلب هم زمان یا بلافاصله بعد از فعالیت‎های سنین یا ورزش می‎باشد.

در این تست ابتدا باید یک اکو قلب معمولی انجام شود که در آن بیمار استراحت می‎کند و اکو قلب انجام می‎شود و اطلاعات ‌ذخیره می‎شوند. بعد از آن یک تست به روش اکو ورزشی انجام می‎گیرد و در آن بیمار باید بر روی تردمیل فعالیت کند و ضربان قلب او به نسبت ویژگی‎های دیگری مثل وزن و قد بیمار اندازه گرفته می‎شود. پیش از اینکه ضربان قلب پایین بیاید بلافاصله اکو قلب انجام می‎شود. در روش استرس اکو نیز دارویی به نام دوبوتامین به بیمارانی داده می‎شود که به دلایل مختلفی قادر به فعالیت سنگین یا ورزش نمی‎باشند. با کمک این دارو تعداد ضربان قلب افزایش می‎یابد و اکو ضبط می‎شود. در واقع استرس اکو نشان دهنده این است که عملکرد قلب در هنگام فعالیت‎های شدید به چه شکلی انجام می‎شود.

این نوع اکوکاردی.گرافی برای رد یا تایید بیماری‎های مربوط به سرخرگ‎های کرونری قلب انجام می‎شود. تصویری متحرکی که در اکو ورزشی یا استرس اکو ضبط می‎شود می‎تواند به پزشک بفهماند که آیا سرخرگ‎های کرونری دچار انسداد شده‎اند یا نه.

بیشتر بخوانید ...  اکوکاردیوگرام در تهران

اکوکاردیوگرافی چیست‌ ؟

اکوکاردیوگراف به نوعی سونوگرافی قلب گفته میشود که در آن تشخیص بیماری‎های قلب ممکن می‎شود. در این آزمایش، امواج صوتی با فرکانس بالایی به سمت قلب ساتع می‎شوند و اکوهایی را تشکیل می‎دهند. در ادامه این اکوها به عکس‎هایی از قلب تبدیل می‎شوند و روی اسکیرین ثبت می‎گردند.  آزمایش اکوکاردیوگرافی آزمایشی است که توسط خود پزشک انجام و تفسیر می‎شود. این آزمایش هیچ دردی ندارد و به سادگی قابل انجام است. مدت زمان درگیری به انجام آن به طور میانگین ۳۰ الی ۴۵ دقیقه به طول می‎انجامد.

اکوکاردیوگرام دارای انواع مختلفی است که برای ردیابی و بررسی مشکلات قلبی یکی از آنها را به فرد توصیه کند. پزشک تصاویری از اکوکاردیوگرافی را که امواج صوتی ضبط کرده‎اند و به شکل تصویرهای متحرک سونوگرافی درآورده‎اند بر روی مانیتوری مشاهده کرده و شروع به تفسیر آن می‎کند. پزشک به دقت تمام نواحی را در ناحیه قلب و اطراف آن از قبیل مرکز قلب، رگ‎ها،‌ موقعیت و حالت دریچه‎ها و … را بررسی می‎کند. در صورت وجود هر مشکلی این عارضه بسیار کارآمد خواهد بود.

نحوه انجام اکوکاردیوگرافی ورزشی

اکو استرس و اکو ورزشی ممکن است در مطب پزشک یا در بیمارستان انجام گردد. همانطور که گفته شد این بررسی دارای دو مرحله است که در مرحله اول پزشک از شما خواهد خواست که در استراحت و ارامش تست اکو خود را به پایان برسانید. در مرحله دوم اکو کاردیوگرافی یا سونوگرافی قلب را در حالی که مشغول فعالیت شدید مانند تردمیل و یا دوچرخه ثابت می‎شوید از شما می‎گیرند. این اکو کاردیوگرافی کوچکترین تغییرات را در زمان ورزش و پس از آن ثبت خواهد کرد و آن را به پزشک نمایش خواهد داد.

بیشتر بخوانید ...  الکتروکاردیوگرام

برای مثال گاهی در برخی رگ‎ها انسدادی رخ داده است که عضله قلب را محدود کرده است و عضله قلب آنطور که باید منقبض نمی‎شود. در حالت مشغول بودن به فعالیت‎های ورزشی برخی از عضلات قلب ممکن است دچار محدودیت‎هایی در خون رسانی باشند که در حالت استراحت نشانه‎ای از این درگیری وجود نخواهد داشت. در صورت وجود این گونه ناهنجاری‎ها باید آنها را به سرعت درمان نمود تا از بروز مشکلات بسیاری از جمله حملات قلبی پیش گیری کرد.

اساس نحوه کار این نوع اکوکاردیوگرافی نیز مانند اکو معمولی این می‎باشد که امواج صوتی با درجه فرکانس بالایی به سوی قلب فرستاده می‎شوند و بازگشت پیدا می‎کنند که به عبارتی دیگر انعکاس آنها از طریق گیرنده‎های دستگاه ضیط می‎شود و به شکلی قابل تحلیل برای پزشک تبدیل می‎شود. به عبارت دیگر در این میان هی موج یا پرتوی خطرناکی که عوارضی داشته باشد به بدن فرد تابانده نمی‎شود و هیچگونه عوارضی برای بیمار وجود نخواهد داشت.

برای اقدام کردن نسبت به انجام این تستُ شما می‎توانید از قدم زدن بر روی یک نوار متحرک یا دوچرخه ثابت و یا بالا و پایین رفتن از یک جفت پله استفاده کنید. به طوری که ضربات شما با تاثیر از تحرک بالا رود و نتایج ثبت شوند.

تشخیص به وسیله انجام تست اکوکاردیوگرافی ورزشی

اکوکاردیوگرافی ورزشی در موارد بسیاری می‎توان مفید واقع شود به خصوص در مواردی که خاموش به نظر می‎رسند. این موارد عبارتند از:

 • بیماری قلبی عروقی سرخرگ‎های کرونر
 • دلایل ابتلا به درد در ناحیه قفسه سینه
 • بررسی وضعیت و عملکرد قلب بعد از انفارکتوس و جراحی قلب
 • بررسی نتایج داروهای ضد آنژینی یا ضد آریتمی
 • شناسایی ریتم‎های ناموزون در زمان فعالیت
 • تنظیم برنامه مناسب فیزیکی
 • احتمال وقوع انسداد عروقی
 • تعیین میزان سلول‎های زنده عضله قلب بعد از تجربه سکته قلبی
 • شدت و وخامت بیماری‎های قلبی
 • تعیین ظرفیت عملکرد قلب
بیشتر بخوانید ...  اکوکاردیوگرام در تهران

اقدامات آمادگی برای اکوکردیوگرافی ورزشی

مواردی که باید برای آمادگی تست اکوکاردیوگرافی انجام دهید بسیار ساده هستند.

 • حتما شب قبل یا ۴ ساعت پیش از انجام تست اکو ورزشی یا استرس اکو ناشتا باشید و چیزی نخورید.
 • روز قبل از مراجعه استحمام کنید.
 • آقایان باید موی سینه خود را بتراشند.
 • یک قوطی آبمیوه به همراه داشته باشید.
 • در صورتی که به دیابت ابتلا دارید از داروهای کاهش قند خون در روز انجام آزمایش استفاده نکنید.
 • که از داروهای زیر استفاده می‎کنید حتما از پزشک مشورت بگیرید: پروپرانول، ایزوسورباید، نیتروکانتین، وراپامیل، دیلتیازم و …
 • در صورت داشتن فشار خون حتما این مورد را با پزشک در میان بگذارید.
 • یک نفر را با خود به عنوان همراه ببریدُ خصوصا اگر دچار مشکلات زمینه‎ای با دارای سابقه سکته قلبی هستید.
 • در شب قبل از انجام تست خواب کافی داشته باشید.
 • قبل از انجام تست تا حداقل زمانی ۳ ساعت به هیچ وجه سیگار یا دیگر دخانیات را استفاده نفرمایید.
 • تست شما ممکن است با در نظر گرفتن انواع اعمال بر روی آن حدود ۱ ساعت به طول بیانجامد، پس تا می‎توانید آرامش خود را حفظ کنید و با خیال راحت به آن رسیدگی کنید.
 • پس از اتمام کار حتما دقایقی ر بنشیتید تا ضربان قلب به حالت ابتدایی بازگردد.
 • به هیچ عنوان نگران هیچ گونه عوارضی نباشید زیرا هیچ خطری شما را تهدید نخواهد کرد.