دکتر امید شافع

آیا استفاده طولانی مدت از جوراب واریس عوارض دارد؟

آیا استفاده طولانی مدت از جوراب واریس عوارض دارد؟

آیا استفاده طولانی مدت از جوراب واریس عوارض دارد؟
ثبت امتیاز post

آیا استفاده طولانی مدت از جوراب واریس عوارض دارد؟

رگ‌های واریسی علاوه بر ظاهر نامطلوبی که ایجاد می‌کنند باعث بروز در نیز خواهند شد. رگ‌های واریسی با احساس درد، تورم و گرفتگی همراه هستند و این وضعیت در پایان روز که فرد می‌خواهد استراحت کند بیشتر نمایان خواهد شد. در برخی از افراد استفاده از جوراب مخصوص واریس می‌تواند به رفع علائم و نشانه‌های واریسی شدن رگ‌ها کمک کند و از بدتر شدن این بیماری پیشگیری نماید. استفاده از جوراب واریس باعث درمان رگ‌های واریسی نمی‌شود اما در صورتی که از جوراب واریس در کنار سایر روش‌های درمان واریس استفاده گردد می‌تواند نتایج خوبی را ایجاد کند. بهتر است بدانید که جوراب مورد استفاده باید تناسب خوبی با شرایط پای شما داشته باشد در غیر این صورت ممکن است مشکلات دیگری را نیز به وجود بیاورد. اگر جوراب واریس مناسب نباشد باعث التهاب پوست قرمزی و حتی محدود شدن گردش خون خواهد شد که این امر نتایج نامطلوبی را به جا خواهد گذاشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­ی عوارض جوراب واریس و یا رزرو نوبت جهت درمان واریس پا در کلینیک دکتر امید شافع‌ با شماره تلفن­‌های ۰۲۱۲۲۳۹۸۲۷۸–۰۲۱۲۲۳۹۸۲۷۸ تماس حاصل فرمایید.

رگ‌های واریسی


رگ‌های واریسی معمولاً به علت یک بیماری چه نارسایی وریدی نام دارد به وجود می‌آید. این اختلال زمانی ایجاد می‌شود که رگ‌های ساق پا دچار آسیب دیدگی شوند و خون به عقب برگردد و نتواند مسیر خود را به سمت قلب طی کند. رفلاکس خون باعث تورم رگ واریسی شدن آن خواهد شد.

نارسایی وریدی باعث آسیب دیدگی دائمی رگ خواهد شد که استفاده از جوراب واریس نمی‌تواند این مشکل را درمان کند. ممکن است شما در هنگام استفاده از جوراب واریس شاهد بهبود تعدادی از علائم و نشانه‌های خود باشید اما تغییری در شرایط پای شما و اختلال  نارسائی وریدی ایجاد نخواهد شد.

مزایای جوراب واریس 


جوراب واریس توسط پزشک و با هدف ایجاد فشار مناسب روی رگ و بهبود گردش خون تجویز می‌شود. جوراب واریس در قسمت مچ پا سفت تر است و در قسمت ساق و در نزدیکی ران از میزان سفتی آن کم می‌شود. این جوراب به نحوی طراحی شده است که به رگ‌های قسمت پایین پا کمک می‌کند بتوانند خون را به سمت غرب هدایت کنند و به طور کلی گردش خون در رگ‌ها را بهبود می‌بخشد.

جوراب واریس با بهبود گردش خون و کاهش فشار درون رگ باعث تسکین علائم و نشانه‌های واریسی شدن رگ‌ها از قبیل درد و تورم خواهد شد. جوراب واریس می‌تواند با گذر زمان از بدتر شدن رگ‌های واریسی پیشگیری کند به همین دلیل پزشک جوراب واریس را به عنوان اولین مرحله درمان تجویز خواهد کرد. استفاده از جوراب واریس پس از روش‌های درمان واریس رگ‌ها از قبیل اسکلروتراپی یا لیزر درمانی که باعث رفع رگ‌های واریسی و بهبود گردش خون می‌شوند ضروری است تا نتایج بهتری به دست بیاید تا نتایج بهتری به دست بیاید.

بیشتر بخوانید ...  دلایل سکته قلبی و علائم آن

جوراب واریس برای چه افرادی مناسب نیست؟ 


به طور کلی جوراب واریس خطری ندارد و معمولاً با هیچ گونه عوارض جانبی همراه نیست به شرط آن که به طور صحیح استفاده شوند. اما برخی از افرادی که دچار واریس هستند مانند افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی یا افراد مبتلا به اختلالات پوستی، افرادی که سابقه پیوند رگ دارند، افراد مبتلا به بیماری عروق محیطی، عفونت پوستی، درماتیت، افرادی که پوست بسیار حساسی دارند، یا به علت نارسایی قلبی دچار تورم عروق هستند نمی‌توانند از این جوراب استفاده نمایند. به عنوان مثال در افراد مبتلا به بیماری عروق محیطی جوراب واریس باعث بدتر شدن اکسیژن رسانی در شریان‌ها خواهد شد. افرادی که دچار مشکلات حسی از قبیل نوروپاتی محیطی هستند ممکن است متوجه سفتی جوراب واریس نشوند و این امر باعث اختلال در گردش خون خواهد شد. استفاده از جوراب واریس در افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی یا عفونت پوست با ایجاد فشار در نواحی مورد نظر باعث بدتر شدن شرایط خواهد شد. به طور کلی اگر شما دچار هرگونه اختلال یا بیماری هستید باید قبل از استفاده از جوراب واریس با پزشک خود صحبت کنید تا از مناسب بودن جوراب متناسب با شرایط شما اطمینان حاصل کند.

عوارض جوراب واریس در صورت استفاده نادرست


همانگونه که پوشیدن جوراب واریس در پیشگیری از بدتر شدن وضعیت پا پیشگیری می­کند، استفاده­ی نادرست از آن نیز می­تواند مشکلاتی و عوارضی از جمله موارد زیر را با خود به همراه داشته باشد:

  درمان فلبکتومی (سیاهرگ بری سرپایی) برای درمان قطعی واریس پا

درد و ناراحتی

در صورتی که جوراب واریس به طور صحیح پوشیده نشود احساس درد و ناراحتی اولین عارضه ای خواهد بود که بیمار احساس می‌کند. برخی از افراد پس از در آوردن جوراب واریس خود دچار درد می‌‌شوند و برخی دیگر پس از پوشیدن جوراب دچار درد یا احساس ناخوشایند در پاهای خود خواهند شد. این مسئله زمانی رخ می‌دهد که به مدت طولانی از جوراب استفاده گردد. این نوع جوراب را باید در طول روز پوشید و قبل از خواب از پا خارج کرد. هنگامی ‌که شما می‌خوابید نیروی جاذبه زمین همان تاثیری را بر روی پای شما خواهد داشت که جوراب واریس در زمان بیداری ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید ...  جلوگیری از لخته شدن خون با تغذیه، ورزش و دارو ممکن است؟

 پینه پا 

پینه پا یا سفت شدن لایه‌های خارجی پوست زمانی ایجاد می‌‌شود که پوست تلاش می‌‌کند از خودش در برابر فشار و اصطکاک محافظت کند. استفاده از جوراب بسیار سفت می‌تواند باعث ایجاد پینه در قسمت انگشتان یا کف پا شود.

 بی حسی یا سوزن سوزن شدن کف پا 

مور مور شدن به احساس سوزش بی حسی و خارش پوست گفته می‌‌شود. از این وضعیت معمولاً تحت عنوان سوزن سوزن شدن یا خواب رفتگی عضو یاد می‌شود. این وضعیت معمولاً زمانی رخ می‌دهد که جوراب واریس مورد استفاده بسیار تنگ باشد.

 التهاب و خارش پوست 

التهاب و خارش پوست از جمله عوارض جانبی استفاده از جوراب واریس است. در صورت بروز این مشکل به احتمال زیاد پزشک درخواست انجام تست آلرژی را می‌دهد تا به این نتیجه برسد که آیا شما به مواد مورد استفاده در جوراب حساسیت دارید یا خیر.

 درد مفصل زانو

جوراب واریس باعث بهبود درد در زانوها می‌‌شود اما در صورتی که جوراب متناسب با سایز پای شما نباشد دچار درد و ناراحتی در زانوها خواهد شد. در صورت بروز چنین وضعیتی باید فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

 عدم گردش خون

عدم گردش مناسب خون یکی دیگر از مشکلات کاملاً جدی ناشی از استفاده از جوراب واریس است. در صورتی که شما به طور صحیح از جوراب واریس استفاده کنید به بهبود گردش خون در پاهای شما کمک خواهد کرد در غیر این صورت باعث می‌شود که خون رسانی در این ناحیه مختل شود.

 اسپاسم و تورم در انگشتان پا

در صورتی که شما دچار گرفتگی ناگهانی، شدید و غیر ارادی عضله پای خود شدید که با احساس درد یا اختلال در راه رفتن یا حرکات غیر ارادی همراه بود باید بدانید که جوراب واریس به جای بهبود شرایط شما در حال آسیب رساندن به بدن تان می‌باشد.

  دکتر متخصص واریس در کلینیک درمان واریس تهران

 استشمام بوی نامطبوع

شما باید حداقل دو جفت جوراب واریس داشته باشید که اگر جوراب خود را شستید از جوراب دیگر استفاده نمایید و به این ترتیب بهداشت پا را به خوبی رعایت خواهید کرد. در تحقیقی که در رابطه با جوراب واریس انجام شد اعلام شده است که اگر جوراب واریس به طور صحیح مورد استفاده قرار بگیرد هیچ گونه خطری برای سلامت پای شما نخواهد داشت. در حقیقت تعداد زیادی از افراد می‌‌توانند از مزایای استفاده از جوراب واریس بهره ‌مند شوند. جوراب واریس فقط برای زنان یا مردان طراحی نشده است و هر دو جنس می‌توانند از این جوراب استفاده نمایند. احتمال بروز برخی عوارض جانبی ناشی از پوشیدن جوراب واریس وجود دارد اما معمولاً این عوارض خفیف هستند و به راحتی با تعویض جوراب و پوشیدن جوراب مناسب تر از بین خواهند رفت.

بیشتر بخوانید ...  درمان واریس

چه مدت باید از جوراب واریس استفاده کرد؟ پ


هیچ پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد زیرا مدت زمان استفاده از جوراب واریس به علت استفاده از آن بستگی دارد. در صورتی که شما به علت مشکلات مرتبط با عروق از جوراب واریس استفاده می‌‌کنید می‌‌توانید در تمام طول روز جوراب خود را بپوشید و فقط زمانی که قصد دارید بخوابید یا در منزل در حال استراحت هستید و پاهای خود را روی سطح مرتفعی قرار داده ‌اید آن را در بیاورید. در صورتی که شما جراحی کرده اید و پزشک استفاده از جوراب واریس را توصیه کرده است معمولاً هنگامی ‌که قصد دارید به مدت طولانی بایستید یا بنشینید باید از جوراب خود استفاده کنید. در صورتی که شما دچار یک بیماری خاص هستید با پزشک خود در خصوص مزایای استفاده از جوراب واریس و نوع مناسب آن صحبت کنید. در صورتی که شما سالم هستید و به علت مسافرت طولانی هوایی یا دلایل غیر پزشکی قصد دارید با استفاده از آنها به حفظ سلامت پاهای خود کمک کنید بهتر است در ابتدا از جوراب استفاده کنید که کمتر پای شما را فشار می‌دهد.

آیا استفاده طولانی مدت از جوراب واریس عوارض دارد؟